Zabiegi w znieczuleniu ogólnym

W celu zmniejszenia ryzyka znieczulenia ogólnego i zapewnienia właściwego działania leków zwierzę musi być poddane 24 godzinnej głodówce. Wodę należy odstawić na 3-4 godziny przed zabiegiem. Starsze zwierzęta obejmuje również badanie krwi w celu określenia między innymi sprawności nerek i wątroby.

Po powrocie do domu pacjentowi należy zapewnić całkowity spokój. Unikać hałasu, silnego światła, niepotrzebnych bodźców. Najlepiej pozwolić mu leżeć na kocu i okryć je w celu uniknięcia wychłodzenia organizmu.

Kontakt

Szczepienia i profilaktyka

Podstawowym postępowaniem profilaktycznym jest zwalczanie inwazji pasożytów zewnętrznych (np. pchły, świerzb, kleszcze) i wewnętrznych ( np. glisty, tasiemce). Pamiętajmy, że dzieci i zwierzęta mogą nawzajem zarażać się pasożytami wewnętrznymi.

Kolejnym krokiem jest zapobieganie chorobom zakaźnym – szczepienie. Harmonogram szczepień ustalamy zazwyczaj indywidualnie dla konkretnego zwierzęcia.

Zdrowo rozwijający się młody oraganizm to też właściwe żywienie (karmy, witaminy) i pielęgnacja (szampony, płyny do czyszczenia uszu lub okolic oczu).

Kontakt

Badanie USG

Zwierzę należy poddać głodówce, najlepiej 24 godzinnej (przewód pokarmowy powinien być pusty). Podawać wodę do picia. Stosować espumisan. Przed samym badaniem należy dopilnować by zwierzę nie oddało moczu (aby pęcherz moczowy był wypełniony).

Kontakt

Badnie RTG

Badanie wykonujemy bez lub w sedacji farmakologicznej czy znieczuleniu ogólnym Właściciel lub osoba asystująca przy badaniu musi mieć ukończone 18 lat, nie może to być kobieta spodziewająca się dziecka ani też osoba ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, lub z rozrusznikiem serca. Właściciel w trakcie badania ma założony fartuch ochronny. Niekiedy badanie wymaga zrobienia serii zdjęć lub użycia kontrastu co wiąże się także z dłuższym czasem badania.

Kontakt

Gołębie i drób, króliki

Leczenie tych zwierząt opiera się na informacjach od właściciela, badaniu ogólnym i laboratoryjnym zwierząt żywych oraz na badaniu sekcyjnym. Naważniejsze z powyższych to sekcja padłych zwierząt i badania laboratoryjne (badanie kału i wymazów). Profilaktyka obejmuje również zawalczanie inwazji pasożytów oraz szczepienia.

Kontakt